nominalizari premii uniter 2017

Gala Premiilor UNITER, ediţia a XXV-a, va avea loc în data de 8 mai la Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” din Timişoara.

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Alice Georgescu şi Mircea Morariu. 

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie–31 decembrie 2016.

Nominalizările sunt următoarele:

Debut:

Radu Brănici pentru rolul Morritz din spectacolul Deşteptarea primăverii la Teatrul German de Stat din Timişoara

Lavinia Pele pentru rolul Doruleţ din spectacolul Visul unei nopţi de iarnă la Teatrul ”Tony Bulandra” din Târgovişte

Iustinian Turcu pentru rolul Georg din spectacolul Martiri la Teatrul Naţional ”Radu Stanca” din Sibiu – Secţia Germană

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Biblia Neagră a lui William Blake, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Dada Cabaret după Matei Vişniec, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia artistică Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune 

Trofeu UNITER

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Anca Maria Colţeanu, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Vandalul de Hamish Linklater, regia şi adaptarea Andreea Vulpe, coproducţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR) – UNTEATRU

Premiul pentru critică teatrală:

Alina Epingeac

Doina Papp

Mirella Nedelcu Patureau 

Cea mai bună scenografie:

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Iarna la Teatrul ”Nottara” din Bucureşti

Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Cafeneaua la Teatrul Naţional ”Vasile Alecsandri” din Iaşi

Irina Moscu pentru scenografia spectacolului PASĂREA RETRO se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte la Teatrul Naţional din Târgu-Mureş – Compania ”Tompa Miklós” 

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Antoaneta Zaharia pentru rolul Ecaterina din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon din Bucureşti

Ana Bianca Popescu pentru rolul Luka din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon din Bucureşti

Ana Ciontea pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, moşiereasă din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie din Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:

Gheorghe Visu pentru rolul Nozdrióv, moşier din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie din Bucureşti

Miklós Bács pentru rolul Satin din spectacolul În adâncuri la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj

Conrad Mericoffer pentru rolul Sergius din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon din Bucureşti 

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Alina Petrică pentru rolul titular din spectacolul Aglaja la Centrul European Cultural şi de Tineret pentru UNESCO ”Nicolae Bălcescu” din Bucureşti

Ana Ularu pentru rolul A din spectacolul O intervenţie la Teatrul ACT din Bucureşti

Mihaela Trofimov pentru rolul titular din spectacolul Molly Sweeney la Teatrul UNTEATRU din Bucureşti 

Cel mai bun actor în rol principal:

Andrei Huţuleac pentru rolul Wolfgang Amadeus Mozart, compozitor din spectacolul Amadeus la Teatrul Metropolis din Bucureşti

Ciprian Nicula pentru rolul Christopher din spectacolul O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii la Teatrul Naţional ”I. L. Caragiale” din Bucureşti

Richard Bovnoczki pentru rolul Ciki din spectacolul No man’s land la Teatrul Naţional ”I. L. Caragiale” din Bucureşti 

Cea mai bună regie:

Yuri Kordonsky pentru regia spectacolului În adâncuri la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj

Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului Amadeus la Teatrul Metropolis Bucureşti

Bobi Pricop pentru regia spectacolului O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii la Teatrul Naţional ”I. L. Caragiale” din Bucureşti

Cel mai bun spectacol:

Amadeus, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis din Bucureşti

Artists Talk, un spectacol de Gianina Cărbunariu, la ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti. Co-producător Asociaţia Piese Refractare. Cu sprijinul Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi a Institutului Francez

PASĂREA RETRO se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte, scenariul şi regia Radu Afrim, la Teatrul Naţional din Târgu-Mureş – Compania ”Tompa Miklós”.

Comunicat al UNITER

logo-revista-teatrala-radioVezi: arhiva rubricii Premiile UNITER

Arhiva rubricii Premii

costintuchilaPREMIILE UNITERAlina Petrică,amadeus,antoaneta zaharia,doina papp,dragoș buhagiar,Livada de vişini de A. P. Cehov,mihaela trofimov,No man’s land,nominalizari premii uniter 2017,Radu Brănici,Richard Bovnoczki,UNITER,victor ioan frunză,yuri kordonsky
Gala Premiilor UNITER, ediţia a XXV-a, va avea loc în data de 8 mai la Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” din Timişoara. Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Alice Georgescu şi Mircea Morariu.  Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera...