gala tanarului actor hop 2014

În zilele de 15, 16 şi 17 iulie a.c. UNITER a organizat preselecţia pentru Gala Tânărului Actor, unde s-au prezentat 179 de tineri absolvenţi ai facultăţilor de teatru din Bucureşti şi din ţară.

La secţiunea Grup, comisia formată din Ana Ciontea, Claudiu Groza şi Cristian Theodor Popescu a decis ca următoarele spectacole să fie admise în concurs:

1. Ce a zis vrabia de Danny Mitarotondo, cu: Alexandru Malaicu şi Ioan Alexandru Savu, absolvenţi ai Universităţii „Lucian Blaga” Sibiu

2. Feromonii de Theo Herghelegiu, cu: Alexandra Acalfoae, Petruţ-Laurenţiu Butuman, Ada Lupu, Anca Pascu şi Cosmina Rusu, absolvenţi ai Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi

3. O poveste imposibilă de Alina Suărăsan pe fragmente din Visul unei nopţi de vară, Nora, Faust, Unchiul Vanea, cu: Lucian Mihai Ionescu, Dana-Maria Marineci, Smaranda Nicolau, Ana Bianca Popescu, Oana Cristina Puscatu şi Alina Suărăsan, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti 

4. Paravan – Două telefoane de Matei Lucaci Grunberg, cu: Irina Antonie, Andrei Cătălin, Iulia Ciochină, Octavian Costin, Mădălina Craiu şi Ştefan Huluba, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti.

hop 2014 uniter  preselectie

La secţiunea Individual, comisia formată din Radu Afrim, Marius Manole şi Mihaela Michailov a declarat admişi în concurs următorii candidaţi:

1. Alexandru Constantin Apostol, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

2. Cătălin-Nicolae Asanache, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

3. Ana-Maria Bercu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

4. Andrea Erika Bokor, Universitatea de Arte, Târgu-Mureş

5. Andrei Brădean, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

6. Claudia Chiraş, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi

7. Daniel-Ioan Chirilă, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi

8. Andrei Ciopec, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

9. Ruxandra Coman,Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

10. Răzvan Corneci, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

11. Flavia Giurgiu, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

12. Ştefan Huluba, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

13. Ada Lupu, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi

14. Dana-Maria Marineci, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

15. Andrei Ioan Morariu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

16. Marian-Gabriel Olteanu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

17. Aurora Păunescu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

18. Ioana-Maria Repciuc, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

19. Réka Szász, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj

20. Alexandru Ştefănescu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti

21. Iulia Valentina Verdeş, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti.

Ediţia a XVII-a a Galei Tânărului Actor al cărei director artistic este regizorul Radu Afrim se va desfăşura la Costineşti în perioada 9–12 septembrie 2014.

uniter comunicat

Gala Tânărului Actor este organizată de UNITER şi Vox Maris Grand Resort Costineşti. Co-organizator: Ministerul Culturii

Co-producător: Televiziunea Română

Sponsor principal: MOL România

Partener de tradiţie: Societatea Română de Radiodifuziune

Parteneri: Teatrul Naţional Bucureşti, Editura Nemira.

În curând veţi afla alte noutăţi ale ediţiei.

 UNITER 

costintuchilaȘTIRIcomunicat uniter,costinești,preselectie hop 2014,radu afrim,rezultate uniter,tineri actori,UNATC
În zilele de 15, 16 şi 17 iulie a.c. UNITER a organizat preselecţia pentru Gala Tânărului Actor, unde s-au prezentat 179 de tineri absolvenţi ai facultăţilor de teatru din Bucureşti şi din ţară. La secţiunea Grup, comisia formată din Ana Ciontea, Claudiu Groza şi Cristian Theodor Popescu a decis ca...